Графити – изкуство достъпно за всички

Със сигурност има два полюса разделящи общественото мнение, когато говорим за графити. От едната страна са тези, които смятат, че рисуването със спрейове е най-живата форма на ърбан изкуството, докато за други те са просто безсмислен вандализъм. Какво знаем всъщност за историята на графитите? Кога се появяват и кога стават популярни? Наистина ли съвременните млади хора откриват за първи път този вид изкуство? На тези и още много въпроси, ще откриете отговора в долните редове.

Думата графити произхожда от италианския език и най-общо казано означава одраскване или драскане. Първите рисунки изобразени на стена, могат да бъдат открити в пещерите, създадени от хора преди хиляди години. Рисунките на стена възникнали векове преди писаното слово. Много по-късно древните римляни и гърци имали обичай да изписват своите протестни поеми върху стените на сградите. В древния град Ефес, който днес се намира на територията на Турция, се намира първият образец на така наречените “модерни графити” като рисунката изобразява крак, ръка и сърце, което според екскурзоводите било реклама водеща към жриците на любовта.

Историята разказва, че модерните графити за първи път се появяват в щата Филаделфия в САЩ през 60-те години на 20 век и от там се разпростират по цялата територия на Америка. Достигат своя апогей през 70-те години, когато все повече хора започват да използват графитите, за да оповестяват своето виждане за нещата. В края на 70-те изкуството на спрейовете излиза от стените и се пренася навсякъде в градската среда. Изрисува се всичко, обществен транспорт, метро, влакове. Разбира се, доста преди да се превърне в изкуство, рисуването със спрей е прието от бандите като перфектен начин да маркират своята територия и да комуникират помежду си. Те се събирали на големи групи и наричали това, което правят “писане”. Терминът графити добива популярност по-късно и за първи път се използва в статия на Ню Йорк Таймс от известният писател и публицист Норман Мейлър. По същото време тогавашният кмет на Ню Йорк обявява война на графитите и тези, които ги създават. Започвало да става невъзможно да рисуват графити по влаковете или сградите, без да бъдат хванати и това накарало художниците със спрейове да се качат на следващото ниво – тяхното поле за изява станали покривите на сградите.

Интересен факт е, че графитите са един от четирите основополагащи елемента на хип хоп културата. Връзката между двата вида изкуство се осъществила лесно и естествено. Родени в едни от най-бедните и пренебрегвани квартали на Ню Йорк, графитите и хип хопа дали възможност на младите хора живеещи в тази среда да прокламират какво искат и къде е тяхното място в света. Също като танците, много скоро графитите се превърнали в състезание, където всеки се опитва да докаже, че е най-добрият. Графитите се превърнали във визуалната емблема на посланията носени от хип хоп парчетата.